niedziela, 24 stycznia 2010

Ciągłość miasta

każdy z klocków przedstawia jeden autonomiczny, rozpoznawalny fragment miasta

Klocki reprezentują kolejne obszary - odcinki korony Skarpy Warszawskiej. Warszawiacy wiedzą, że tu i ówdzie w mieście są 'górki', ale mało kto świadomy jest, że wszystkie te wzniesienia to jedna Skarpa Warszawska. (Nie mówiąc już o tym, że na tej samej skarpie powstały inne polskie miasta: Gniew, Płock, Czersk, Sandomierz i wiele innych.) Każdy odcinek znamy z osobna, ale nie łączymy ich w całość. Nie uświadamiamy sobie ciągłości. Pomocą dla uzmysłowienia sobie tego faktu są KLOCKI. Zapraszam do ich ułożenia.





Wiele obiektów, prestiżowych gmachów znajduje się na koronie skarpy. Tworzą one łańcuch, z niewiarygodną wręcz gęstością zapełniony wyjątkowymi Miejscami. Większość z nich to Miejsca Kultury. Jeśli wytyczymy w Warszawie aleję Na Skarpie, to wszystkie z nich będą leżały przy jednej ulicy - przy pieszo-rowerowej promenadzie i będą miały podobny adres. A aleja stanie się Warszawską Drogą Kultury i prowadzić będzie od jednego do kolejnego punktu.

Szczególną cechą Warszawskiej Drogi Kultury będzie fakt, że na całej długości prowadzi ona przez parki, ogrody... Można by przejść aleją całą Warszawę z północy na południe bez opuszczania obszarów zieleni!

złożony plan

sobota, 16 stycznia 2010

KONKURS


Kolejną próbą promocji sprawy Skarpy, kolejnym etapem rozwijania inicjatywy obywatelskiej jest zgłoszenie serwisu tozsamoscmiasta do konkursu na blog roku. To szansa, aby kolejne osoby dowiedziały się o Skarpie Warszawskiej! Im lepszy wynik osiągniemy, tym więcej osób zapozna się z treścią strony.


Jeśli masz ochotę wesprzeć nas w tej konkurencji, zapraszam do zagłosowania na blog. Głos oddać można wysyłając sms o treści B00171 na numer 7144. Koszt to 1,22 pln.
Czas głosowania mija w czwartek 21. stycznia 2010. Zostało zaledwie parę dni.


Wygramy czy nie wygramy, Twoja złotówka zostanie przekazana na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Dzięki!

środa, 13 stycznia 2010

tożsamość Warszawy

Warszawska Droga Kultury może stać się zwornikiem kulturalnej Warszawy.

Co łączy takie Miejsca jak: Cytadela, Stare Miasto, Jazdów, Łazienki Królewskie, Morskie Oko, Park Arkadia... Co łączy takie obiekty jak: Fort Legionów, Arkady Kubickiego, Pałac Kazimierzowski, Muzeum Narodowe, Sejm i Senat RP, CSW, Belweder czy Królikarnia... I jak nie znającemu zbyt dobrze Warszawy turyście wytłumaczymy, gdzie niebawem powstaną tak szczególne obiekty jak Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Chopinowskie, Muzeum Historii Polski? Może mają one jakąś wspólną tożsamość?

Wszystkie posiadają wspólny mianownik, trzeba go tylko wydobyć. Możemy spoić wszystkie te znacznie od siebie oddalone Miejsca w taki sposób, że będziemy odbierać je jako powiązane, dobrze znane. Bliskie.

Czy jesteśmy świadomi tego, że wszystkie one znajdują się obok siebie?! W sąsiedztwie?

wtorek, 12 stycznia 2010

2016 - JUBILEUSZ !!

logo Warszawskiej Drogi Kultury

Warszawa stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Aleja pierwszy raz pojawiła się na planach miasta w 1916 roku, niedługo później rozpoczęto realizację jej pierwszego fragmentu. Rok 2016 to okrągły, setny jubileusz. Stać chyba Warszawę na to, aby po stu latach - okresie pełnym tragedii, przemian, upadków i odrodzeń - zakończyć dzieło kreacji tak szczególnego Miejsca!

plan Warszawskiej Drogi Kultury

DROGA

Na wyzwania dzisiejszej Kultury nie odpowie trafnie jedno Miejsce.
Jedno nie ogarnie różnorodności, wielości, sprzeczności.
Dlaczegóż by akurat to jedno a nie jakieś inne?

Wielość pogodzi tylko Droga, która prowadzi nie-wiadomo-skąd i nie-wiadomo-dokąd. Droga, na której znajdujemy się gdzieś w środku - na której jesteśmy pielgrzymami. Droga pozwala nam cofać się w przeszłość, wybiegać w przyszłość, próbować, wracać...

Na tej drodze każdy z nas ma swoje wyjątkowe miejsce. Na niej też spotykamy się nieustannie. Ale zawsze jesteśmy w drodze.

plan Drogi - wersja turystyczna