wtorek, 10 lutego 2009

SZKICOWNIK 10.02.2009

Korzystając z dobrej pogody wybrałem się dziś na kolejny spacer ze szkicownikiem. Rozpocząłem go od ulicy Górnośląskiej. Naszkicowałem kładkę nad ulicą - kładka to charakterystyczny element na Skarpie: kawałek stąd znajduje się kolejna nad ulicą Książęcą i następna nad ulicą Tamka. Każda z nich stanowi atrakcyjny element przestrzenny, a z nich samych rozciągają się piękne widoki w stronę Wisły.

Wzdłuż ulicy Myśliwieckiej usytuowana jest Kolonia Profesorska, należąca do Spółdzielni Mieszkaniowej Profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która powstała w dwudziestoleciu na miejscu wyrobiska XVIII wiecznej cegielni. Zabudowę stanowią pojedyncze, skromne domy jednorodzinne w otoczeniu zieleni. W dole ulicy gmach Akademii Sztuk Pięknych.

Wyjątkowo atrakcyjna widokowo jest schodząca tarasowo w dół ulica Górnośląska.

Dalej idziemy wzdłż gmachów Sejmu i Senatu RP. To bardzo zadbany fragment parku. W dół Skarpy rozciąga się Centralny Park Wypoczynku i Kultury i niedaleko stąd - Skatepark. To totalne założenie z lat 50. zostało zrealizowane tylko w niewielkim zakresie. Wystarczyło jednak, by zniszczyć wszelkie pozostałości historycznych ogrodów na górnym tarasie Skarpy.

Jednym ze zrealizowanych fragmentów jest plac, znajdujący się na osi kompozycyjnej biegnącej od Placu Trzech Krzyży, wzdłuż ulicy Bolesława Prusa i dalej, hen daleko, aż do Pomnika Sapera. Ten tarasowy plac, z ogromnymi schodami i socrealistyczną oprawą architektoniczną przytłacza spacerowiczów. Nie pasuje zupełnie do skali i charakteru otoczenia.

1 komentarz:

  1. czekam na kolejne Twoje szkice, bo co porcja, to rewelacja :) któregoś razu muszę się z Tobą wybrac i może sama spróbuję coś nasmarowac w takim ekspresowym tempie :))

    OdpowiedzUsuń